Zajímavá místa
Ze severu na jih
Porozina
Městečko Porozina je především trajektovým přístavem na severozápadě ostrova Cres, 25 km od městečka Cres. Je to jeden z dvou hlavních přístavů pro spojení s pevninskou částí Chorvatska, přístavem Brestova na Istrii (www.jadrolinija.hr).
Beli
Jedna z nejstarších vesniček na ostrově Cres. Krásná malá vesnička se záchrannou stanicí pro vzácné supy bělohlavé. Na úzké cestě sem zažijete trochu adrenalinu, ale návštěva záchranné stanice je poučná a procházka křivolakými uličkami městečka má své kouzlo. Na pobřeží najdete oblázkovou pláž a občerstvení.
Beli je také výchozím bodem pro pěší túry po celém, téměř neobydleném, severu ostrova, oblasti zvané Tramuntana Cres. Bližší informace v areálu záchranné stanice.
Merag
Merag je druhým trajektovým přístavem v severní části ostrova Cres, 14 km od městečka Cres. Je hlavním spojením s Rijekou, hlavním městem Primorsko-goranske županije přes ostrov Krk a největším přístavem Chorvatska. Pro spojení s ostrovem Krk byl v roce 1980 otevřen Krčki most a z přístavu Valbiska na jihozápadě Krku vyjíždí trajekt do Meragu (25 minut). Více na www.jadrolinija.hr.
Cres
Město Cres leží na západním pobřeží ostrova Cres a zároveň je jeho správním střediskem. Město je situováno u hlubokého stejnojmenného zálivu, chráněnému okolními kopci a je vyhledávaným a bezpečným lodním přístavem.
Maličké centrum Cresu obklopuje přístav Mandrać a 200 metrů benátských hradeb s válcovou věží Creska kula a tři renesanční městské brány (Bragadina, Marcela a Sv. Mikulo). Téměř všechny významné historické stavby jsou umístěny na Mandraći. Ve městě je také několik kostelů a františkánský klášter pocházející ze 14. století, jehož součástí je kostel s cennými artefakty.
Současné město Cres je především turistickým letoviskem. Nabízí ubytování různých kategorií od hotelů až po kempy a ubytování v soukromí, služby, pláže, sportovní aktivity, atrakce a přehršel restaurací.
V zimních měsících působí poněkud ospalým dojmem, ale počínaje Velikonocemi se plně probouzí a od května již žije naplno až do počátku listopadu, kdy sezona pomalu končí. Večerní procházky patří k těm nejhezčím okamžikům a uzounké uličky v centru působí tajemně.
Nenechte si ujít: - ACI Marina Cres a dále po promenádě se spoustou malých pláží až k zelenému majáku - naučnou Stezkou stoletých oliv ke kapli Sv, Salvadura (pro zdatnější ještě dále ke kapli Sv. Blaže), zpět dolů k moři ke kempu Kovačine.
Město Cres - Stezkou staletých olivových hájů ke kostelu Sveti Salvadur
Z městečka Cres se můžete vydat na sever na zajímavou pěší túru vedoucí skrz staré olovové háje až ke kostelům Sv. Salvadur (3,5 km/1,5 hod.) a dále Sv. Blaž (+ 4 km/2 hod.). Značená naučná stezka vás seznámí nejen s historií pěstování oliv a výrobou olivového oleje. Na zpáteční cestě sejděte od kostela Sv. Salvadur k moři a vraťte se podél pobřeží zpět do města. Nutná dobrá obuv!
Město Cres - pěšky nebo na kole do Valunu
Pro zdatnější pěší turisty nebo cykloturisty se nabízí výlet do Valunu, malého letoviska v zátoce jižně od Cresu. Samozřejmě tam můžete vyrazit autem nebo lodním taxi, ale výhledy ze stezky jsou nenahraditelné.
Stezka vede kolem mariny a stoupá nahoru, odkud se jde prakticky po vrstevnici až k Valunu, kde zase prudce klesá do přístavu (15 km/4,5 hod.). Pro ty, kdo nemají za cíl návštěvu Valunu, doporučujeme se zhruba v polovině trasy vrátit zpět. O výhledy nepřijdete. Na horském kole vám cesta tam zabere cca 1,5 hod. Určeno jen pro zdatnější jezdce.
Loznati
Malá vesnička na kopci, 6 km od městečka Cres, má jen pár desítek obyvatel. Ale je tady něco, co místní i turisty nutí se sem stále vracet - Konoba Bukaleta. Tento rodinný hostinec se nachází v budově bývalé sýrárny a je známý svými jehněčími specialitami, které se připravují na různé způsoby, např. v tradiční peci na chleba (janjetina iz krušne peći). Nabízí i pravou domácí jehněčí polévku, jehněčí játra, dršťky a také tvaroh, ať už jako předkrm nebo v palačinkách přelitých domácím šalvějovým medem. Nabízejí dokonce starý pastýřský pokrm - olito - sladký dezert z mouky, ovčího loje, fíků a rozinek.
Majitelé se také rozhodli obnovit sýrařství, založili družstvo, vybudovali novou sýrárnu a mají vlastní stádo ovcí a koz. Kromě sýrů budou vyrábět i tvaroh a jogurty. No neochutnejte to!
Mimochodem: "Bukaleta" je tradiční istrijský džbán vyrobený z pálené hlíny a používá se k podávání vína nebo tradiční istrijské polévky.
Valun
Přímořská obec ve střední části ostrova Cres, ležící při Valunské zátoce (Valunska draga). Z městečka Cres tam může dojet autem (16km), vodním taxi nebo vypůjčeným člunem nebo dojít pěšky (3,5 hod. s nádhernými výhledy).
Největší místní historickou a zároveň literární památkou je tzv. Valunská deska pocházející z 11. století, která se nachází ve zdi sakristie zdejšího farního kostela Panny Marie. Zdařilou kopii Valunské desky můžete vidět v tzv. hlaholském lapidáriu, které je součástí místní restaurace Juna.
Pro turisty je zde připraveno hodně soukromých apartmánů a kemp Zdovice. Na obou stranách zátoky jsou pěkné oblázkové pláže. Rozhodně stojí za návštěvu místní restaurace vyhlášené svými rybími specialitami.
Lubenice
Lubenice je malá, středověká vesnička na vrcholu skály s krásným výhledem na moře, zhruba 22 km od města Cres. Kaple sv. Štěpána, místní hřbitov, pár kamenných domů, restaurace Hibernicia (pouze cash!) a úžasné výhledy, to je Lubenice. Pod strmou skálou leží jedna z nejkrásnějších pláží Cresu, ale sestup a zpětný výstup je hodně náročný. Nejlepší přístup na pláž a také k blízké Modré jeskyni (Plava Grota) je z moře. Na své si rovněž přijdou pěší turisté, protože celá oblast je protkána turistickými stezkami.
Vransko jezero
Na cestě z Cresu na Mali Lošinj můžete za odbočkou na Lubenici zahlédnout vpravo část Vranského jezera, které je nejvzácnějším přírodním úkazem celého souostroví. Je dlouhé téměř 5 km, široké 1,5 km a jeho nejnižší bod je 68 m pod hladinou moře. Je přísně chráněno a zásobuje sladkou vodou výborné kvality celý ostrov.
Osor
Osor byl v dávné minulosti hlavním městem souostroví a významným přístavem. Je to malé, kouzelné městečko s uměle vytvořeným Osorským průplavem, který odděluje ostrovy Cres a Lošinj. Průplav překlenuje otočný most, po kterém vede hlavní silnice běžící po celé délce souostroví. Průplav je lodím otevřen denně vždy na 30 minut od 9.00 a 17.00 hod. Vedle průplavu je hezký kemp ční spojka Cres - Lošinj. V Osorském průplavu bývá někdy silné proudění.
Osor rozhodně stojí za návštěvu, parkoviště je hned vedle průplavu. Procházka městečkem není dlouhá, uličky kouzelné a některá z místních restaurací rozhodně stojí za návštěvu. Naše doporučení je Buffet Pansion Osor se zajímavým interiérem a výbornou kuchyní.
Mali Lošinj
Mali Lošinj je největší město na ostrově Lošinj, jeho správní centrum, přístav a významné letovisko, má 6 600 obyvatel. Leží v zálivu Mali Lošinj a je obklopeno členitým pobřežím a mnoha krásnými a vyhledávanými plážemi. Je to také místo, ze kterého můžete vyrazit na pěší túry za poznáním jižního cípu ostrova a lodí na blízké malé ostrůvky, zejména Ilovik a Susak.
Asi nejnavštěvovanější oblastí je Čikat, známý zejména díky velkému, plně vybavenému kempu a aquaparku Čikat.
Veli Lošinj
Krásná místo kousek od městečka Mali Lošinj s úžasnou atmosférou. Projděte se a navštivte některou z výborných restaurací.
Uvala Mrtvaška
Jižní část ostrova Lošinj je prakticky neobydlená, porostlá subtropickou vegetací a s množstvím krásných malých zákoutí na pobřeží (www.chorvatsko.cz/kvaros/losinos.html). Ale má to jeden háček: tato místa jsou dosažitelná jenom lodí nebo pěšky z centrální silničky vedoucí z městečka Mali Lošinj do zátoky Mrtvaška. Autem se vydejte od supermarketu KONZUM na jihovýchod po slušné, zpevněné cestě do zátoky Mrtvaška. Cesta je lehce dobrodružná, vede většinou po hřebeni pohoří a skýtá nádherné výhledy na obě strany ostrova. Celá oblast je protkaná sítí značených turistických tras, lepší představu si můžete udělat na turistické mapě na mapy.cz. Pamatujte na dobrou obuv, pití a občerstvení sebou.
Ze zátoky Mrtvaška se lze dostat vodním taxi na ostrov Ilovik (kontakt na www.ilovik.hr). Auto můžete nechat na parkovišti u zátoky. Ilovik se pyšní hlavně dvěma písečnými plážemi - Paržine a Parknu - vše je v docházkové vzdálenosti od města Ilovik.
Na zpáteční cestě se nezapomeňte zastavit na rozhledně (44.51320N, 14.49462E), ze které je krásný výhled na město Veli Lošinj a ostrov Pag.